JAK BIEGAĆ JESIENIĄ?

BIEGANIE JESIENIĄ – 7 porad trenera Matnera

Co jest kluczowe w treningach biegowych w okresie jesiennym? Jak przetrwać jesienną szarówę? Co robić, by uchronić się przed kontuzją Achillesa? Zapraszam do lektury artykułu 🙂

1. Ścięgno Achillesa nie lubi zimna

Teraz kiedy robi się coraz chłodniej, zapomnij o krótkich skarpetkach typu „stopki”. Jeśli nie chcesz mieć problemów ze ścięgnem Achillesa, polecam zaopatrzyć się na treningi w dłuższe skarpetki (takie za kostkę, by dodatkowo móc naciągnąć je na nogawki legginsów). Dlaczego? Ścięgna Achillesa źle znoszą niskie temperatury. Notorycznie przeziębianie tych okolic w połączeniu z obciążeniem treningowym wywołuje przewlekły stan zapalny i  ból, dlatego warto nie ryzykować i zakrywać okolice kostek.

2. Rolowanie przed treningiem

Ważne jest również odpowiednie przygotowanie do treningu, czyli dynamiczne rolowanie przed treningiem. Nawiązując do wcześniejszego punktu, ścięgno Achillesa polecam rolować rolerem „mini”, który ma mniejszą średnicę i pozwala lepiej spenetrować takie miejsca jak właśnie ścięgna Achillesa. Jeśli nie masz rolera „mini”, możesz go zastąpić pianką do golenia lub dezodorantem – efekt będzie ten sam.

3. Odpowiednie buty

Pamiętaj o dobrze dobranych butach biegowych. Kiedy pojawi się błoto, nie rzucaj się od razu na buty trailowe z dużym bieżnikiem i sztywną podeszwą, zwłaszcza jeśli wcześniej nigdy w takich nie biegałeś. Natomiast jeśli koniecznie chcesz używać takich butów, wprowadzaj je do swoich treningów biegowych stopniowo.

4. Czołówki i odblaski

Teraz, kiedy szybciej robi się ciemno, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo na ścieżkach biegowych. Na treningi w godzinach popołudniowych ubieraj odzież zawierającą elementy odblaskowe, a wieczorami nie zapominaj o czołówce! My z Anitą używamy i polecamy czołówki marki Petzl.

5. Trening uzupełniający

Okres jesienno-zimowy to idealny czas na nadrabianie zaległości treningowych w formie siły, stabilizacji, zakresu ruchomości, rozciągania, core. Poświęć teraz większą ilość czasu na te sprawnościowe treningi uzupełniające, a za kilka miesięcy przyniesie to efekty.

6. Badania lekarskie

Teraz, kiedy jest mniej startów, warto znaleźć czas na zrobienie badań lekarskich: morfologia, OB, EKG wysiłkowe. Biegacze i inni sportowcy nie powinni rezygnować z EKG wysiłkowego czyli badania układu krążeniowo-oddechowego pod kątem reakcji na wysiłek fizyczny. Serce w czasie wysiłku pracuje inaczej, niż kiedy odpoczywamy, dlatego warto ocenić jego pracę, kiedy jesteśmy w ruchu.
Idź do  lekarza pierwszego kontaktu lub kardiologa, powiedz że jesteś biegaczem i chcesz zrobić sobie EKG wysiłkowe. Jeśli nie dostaniesz skierowania, zrób sobie takie badanie prywatnie. Nie szczędź czasu i pieniędzy na własne zdrowie.

7. Regeneracja

Okres jesienno-zimowy jest doskonałym czasem na wizyty w saunie, w kriokomorze, na basenie lub u fizjoterapeuty. Takie zabiegi odnowy biologicznej są równie ważne w procesie treningowym jak sam trening.
Są nam potrzebne, by móc się w pełni zregenerować i nabrać sił na kolejny sezon biegowy pełen wyzwań.

⭐⭐⭐⭐⭐CHCĘ PLAN TRENINGOWY⭐⭐⭐⭐⭐

Ze sportowym pozdrowieniem,