Kupiła nowe buty i bolały ją stopy

Kupiła nowe BUTY i bolały ją stopy
– STUDIUM PRZYPADKU

Czy zdarzyło Ci się kiedyś tak, że poszedłeś biegać w nowych butach biegowych i bolały Cię stopy, a buty okazały się być niewygodne…?
Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten artykuł! 🙂

Jakiś czas temu doradziłem jednej z moich zawodniczek zakup nowych butów biegowych. Po wykonaniu polecenia Patrycja wróciła do mnie z tekstem: „Trenerze, kupiłam nowe buty biegowe, ale są do kitu! Bolały mnie w nich stopy i w ogóle są niewygodne…”

Jeśli również spotkałeś się z taką sytuacją, nie martw się!

Często jest tak, że podczas treningu w nowych butach odczuwamy w stopach dziwny dyskomfort. Dlaczego tak się dzieje? Zaraz Ci wszystko wyjaśnię, ale teraz informacja z ostatniej chwili…

ZWOLNIŁO SIĘ JEDNO MIEJSCE NA OBÓZ W PORTUGALII 12-20.02.22 !
Tutaj możesz się zapisać:  ZAPISY na OBÓZ w PORTUGALII

Brak opisu.

Nowe buty biegowe zmieniają troszeczkę naszą biomechanikę, co może wywołać na początku właśnie delikatny dyskomfort. Na szczęście jest to normalne zjawisko. Nasze stopy potrzebują trochę czasu, by przyzwyczaić i dopasować się do nowego obuwia. Dlatego po zakupie nowych butów biegowych proponuję Ci chodzić w nich przez około 2-3 tygodnie zanim ubierzesz je na trening. Możesz chodzić w nich po mieszkaniu, na siłownię lub na spacery. Pozwól stopie ułożyć się w nowym bucie.

Jeśli mimo takiego „wprowadzenia”,  po miesiącu ból wciąż się utrzymuje, należy zastanowić się nie tylko nad zmianą butów ale i nad inną przyczyną. Być może robisz coś nie tak w swoim planie treningowym? Upewnij się również, czy nie jest to jakaś kontuzja lub przeciążenie.

Jak pomóc sobie na taki  ból pojawiający podczas biegania w nowych butach? Zachęcam do wykonywania ćwiczeń zarówno tych przedtreningowych jak i potreningowych. Należą do nich rolowanie stóp piłeczką, ćwiczenia poprawiające ruchomość w obrębie stopy, ćwiczenia wzmacniające podeszwę stopy a także rolowanie całych nóg.

Przykładowe ćwiczenie zabezpieczające i wzmacniające stopę to odwodzenie palucha. Znajdziesz je tutaj: w moim filmie na YouTube.

⭐⭐⭐⭐⭐CHCĘ PLAN TRENINGOWY⭐⭐⭐⭐⭐

Ze sportowym pozdrowieniem,