NIE WIESZ TEGO O BIEGANIU

Chciałbym to wiedzieć jak zaczynałem biegać 17 lat temu

W jakich strefach tętna biegać? Jakie mięśnie ćwiczyć, by mieć dynamiczny krok biegowy i dobrą technikę biegu? Szkoda, że nie wiedziałem tego jak zaczynałem biegać 17 lat temu – teraz kiedy już to wiem, chętnie podzielę się tą wiedzą z Tobą…

JELITA WIEDZĄ LEPIEJ

Jeśli chcesz być dobrym i zdrowym biegaczem, zwróć uwagę na swoje odżywianie. Hipokrates mawiał, że wszelkie choroby mają swój początek w jelitach… i miał rację, ponieważ jelita stanowią główne centrum naszego układu immunologicznego. Sposób, w jaki się odżywiamy ma bezpośredni wpływ na naszą odporność.

REGULARNE ROLOWANIE

Rolować powinniśmy się nie tylko wtedy, kiedy pojawi się kontuzja, ale REGULARNIE! Zarówno PRZED jak i PO treningu.
Przed treningiem: w celu rozgrzania i pobudzenia naszych tkanek do wysiłku fizycznego.
Po treningu: w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego, uelastycznienia naszych mięśni i usunięcia metabolitów powstałych na skutek wysiłku fizycznego. Najlepsze efekty daje rolowanie połączone z rozciąganiem. Dodatkowo polecam wałek z kolcami (aplikator wieloigłowy dr Lyapko), który również świetnie rozluźnia mięśnie i poprawia krążenie. Do rolowania Achillesów polecam ”sprzęt”, który sam używam i który na pewno sam masz w domu – mianowicie dezodorant lub piankę do golenia 🙂 Mała średnica opakowania tych kosmetyków pozwala dokładnie wyrolować okolice ścięgna Achillesa.

STREFY TĘTNA

Pamiętaj, by wykonywać poszczególne treningi biegowe w odpowiednich strefach tętna. Rozbiegania i biegi ciągłe w drugim zakresie rób spokojnie – w strefie tlenowej.  W okresie jesienno-zimowym skup się na budowaniu bazy tlenowej. Lepiej być niedotrenowanym, niż przetrenowanym, ponieważ zbyt mocny trening może doprowadzić do kontuzji i przetrenowania.

RUSZ DUPĘ

Najczęściej osłabionymi mięśniami u biegaczymięśnie pośladkowe: średni i wielki. Odgrywają one ogromną rolę u biegaczy, ponieważ m.i. stabilizują miednicę i zmniejszają „bujanie się na boki” w czasie biegu. Silne mięśnie pośladkowe zmniejszają ryzyko kontuzji kolana i ryzyko bólu pleców. Ćwiczenia na mięśnie pośladkowe z wykorzystaniem gumy mini-band znajdziesz na moim YouTube!

HEMOGLOBINA

Problemy oddechowe biegacza mogą mieć podłoże hematologiczne. Może mieć to związek z niskim poziomem żelaza i ferrytyny w naszej krwi. Odpowiedni poziom hemoglobiny wpływa na oddychanie i poprawia pracę mięśni w czasie biegu. Polecam regularnie badać poziom hemoglobiny, żelaza i ferrytyny. Jeśli masz niski poziom tych wskaźników, może to oznaczać że masz źle zbilansowaną dietę. W takiej sytuacji wybierz się do dietetyka klinicznego, który zmodyfikuje Twoją dietę pod kątem Twoich niedoborów.

🎁🎁🎁JADĘ NA OBÓZ BIEGOWY – PROMOCJA🎁🎁🎁

Ze sportowym pozdrowieniem,