SAUNA W TRENINGU BIEGACZA

UWAGA! Sauna stymuluje wydzielanie EPO – środka dopingującego

Jak korzystać z sauny? Jakie właściwości zdrowotne i jakie zagrożenia niesie za sobą sauna? Dlaczego szczególnie sportowcy powinni stosować ten rodzaj odnowy biologicznej? Na co zwrócić uwagę, by sobie nie zaszkodzić…? Zapraszam do lektury 🙂

Rozróżniamy wiele rodzajów sauny: sucha (fińska), mokra, parowa i nawet na podczerwień… Mimo, że różnią się od siebie temperaturą i wilgotnością, wszystkie przynoszą relaks, odprężenie i wiele korzyści zdrowotnych. Za najpopularniejszą uchodzi sauna mokra, w której polewamy rozgrzane kamienie wodą. Panuje w niej temperatura do 90 stopni C i wilgotność dochodząca do 40%.

   Sauna jest najpowszechniejszym zabiegiem ciepłolecznictwa, który jest dobrą formą odnowy biologicznej szczególnie dla sportowców. Korzystanie z sauny zmniejsza napięcie mięśniowe i usprawnia przepływ krwi w tkankach, co przyspiesza regenerację. Poza tym uelastycznia naczynia krwionośne, włókna mięśniowe, rozgrzewa wychłodzony organizm oraz poprawia przemianę materii. Dodatkowo działa odprężająco i poprawia samopoczucie, ale to jest już chyba oczywiste 😉

Regularne stosowanie sauny stymuluje wydzielanie erytropoetyny w naszym organizmie. Jest to hormon wydzielany w nadnerczach, który występuje również jako środek dopingujący. Substancja ta powoduje wzrost stężenia hemoglobiny we krwi, co przyczynia się do poprawy zdolności wysiłkowych poprzez lepszy transport tlenu do mięśni.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny to gorączka, stan podgorączkowy, przeziębienie, gruźlica, nowotwory, anemia, padaczka, choroby układu krążenia, skłonność do krwawień, i skłonność do omdleń. Nie zaleca się również chodzić do sauny dzień/ kilka dni przed zawodami oraz po mocnym treningu.

Prawidłowe korzystanie z sauny obejmuje nie tylko fazę nagrzewania, ale również fazę schładzania, o której niestety często zapominamy…
Podczas fazy nagrzewania dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, zwiększenia wydzielania hormonów, potu i przyspieszenia oddechu. Natomiast podczas fazy schładzania dochodzi do uspokojenia akcji serca i obkurczenia naczyń krwionośnych, a potem ich rozkurczenia.
Po wyjściu z sauny schładzaj się powoli i stopniowo, zaczynając od dystalnych części ciała czyli od stóp, łydek i przedramion.

    Okres jesienno-zimowy jest najlepszym czasem na wizyty w saunie, której odradzam latem, zwłaszcza kiedy na zewnątrz jest bardzo gorąco. Pamiętajcie by zrezygnować z sauny, kiedy jesteście po mocnym treningu. Nie zaleca się korzystania z sauny również kobietom podczas menstruacji.

🎁🎁🎁JADĘ NA OBÓZ BIEGOWY – PROMOCJA🎁🎁🎁

Ze sportowym pozdrowieniem,