Ćwiczenia Stabilizacji dla Biegaczy

Trening Brzucha dla Biegaczy

   Okres jesienno-zimowy to czas na budowanie podstaw i fundamentów do szybkiego biegania w kolejnym sezonie biegowym. Jest to również idealny czas na nadrobienie zaległości w treningu uzupełniającym.
Silne mięśnie nie tylko brzucha, ale przede wszystkim całego tułowia są kolosalnie ważne dla biegaczy, zwłaszcza że podczas biegania jesteśmy narażeni na duże obciążenia całego układu ruchu i związane z tym kontuzje. Mięśnie korpusu np. mięsień poprzeczne i skośne brzucha odpowiadają za prawidłowe ruchy Twoich kończyn i za to, byś podczas biegania nie bujał się na boki.
Na budowę mięśni korpusu składają się mięśnie głębokie oraz mięśnie powierzchniowe, które należą do globalnego sytemu (są to np. mięsień najszerszy grzbietu, prostownik grzbietu, mięsień skośny brzucha i mięsień prosty brzucha). Mięśnie głębokie to wielodzielny prostownik kręgosłupa, przepona i dno miednicy.

Poniżej przedstawiam kilka ćwiczeń, które wzmocnią Twój korpus i poprawią Twoją technikę biegu.

1. Ćwiczenie na piłce dmuchanej

Przyjmij pozycję deski z przedramionami na piłce (wersja lżejsza: możesz podpierać się na kolanach). Utrzymuj napięty brzuch i pośladki i turlaj piłkę delikatnie do przodu i do tyłu:

2. Ćwiczenie na piłce dmuchanej

Przyjmij pozycję deski z przedramionami na piłce (wersja lżejsza: możesz podpierać się na kolanach). Utrzymuj napięty brzuch i pośladki i wykonuj piłką ruchy rotacyjne (kręciołki), kilka kółek w jedną stronę, kilka kółek w drugą stronę. Ćwicz wolno i dokładnie:

3. Ćwiczenie z wykorzystaniem gumy power band

Przykład ćwiczenia antyrotacyjnego. Pozycja wyjściowa: w klęku jednonóż. Przywiąż gumę power band do rury, drabinki lub grzejnika tak by podczas klęczenia znajdowała się na wysokości Twojej klatki piersiowej. Klęknij bokiem do gumy w takiej odległości, by podczas ćwiczenia trzymać ją napiętą.  Prostuj i zginaj ręce w łokciach trzymając cały czas naprężoną gumę (jak na zdjęciu poniżej), pilnując by nie skręcać tułowia do wewnątrz. Pamiętaj o napiętym brzuchu i oddychaniu.

Więcej ćwiczeń znajdziesz na moim kanale YouTube. Do zobaczenia! 🙂

PS. Pamiętaj, że już za kilka dni rusza przedsprzedaż mojego nowego E-Booka „Biegaj lepiej. Odmień swoje bieganie”, który pomoże Ci biegać lepiej, szybciej i bez kontuzji ! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o moim E-Booku, kliknij w żółty przycisk poniżej 👇

⭐ BIEGAJ LEPIEJ. ODMIEŃ SWOJE BIEGANIE! ⭐

Ze sportowym pozdrowieniem,