REGENERACJA BIEGACZA: Wałek do masażu z kolcami – akupresura w Twoim domu

Wałek do masażu i jedziesz dalej! Trenujesz mocno i solidnie, jednak tak naprawdę Twoja forma zależy od regeneracji. Sposób w jaki się regenerujesz i jak szybko będzie determinował Twój sportowy sukces. Często ten element treningu jest pomijany przez biegaczy. Brak Tobie czasu? Poświęć 5-10 minut po treningu na automasaż wałkiem z kolcami rodem z akupunktury chińskiej.

Aplikator wieloigłowy LYAPKO „Wałek uniwersalny” 3,5 Ag

Wałek do masażu i jedziesz dalej, czyli biegaj jak szalony!

Boisz się igieł? Nie ma czego! Wałek do masażu z kolcami to sama przyjemność. Kolce zlokalizowane na wałeczku nie przerywają ciągłości skóry, zostawiają tylko delikatne perforacje, które po chwili znikają. Krew się nie leje, więc mogą go używać nawet osoby o słabych nerwach :). Igły w aplikatorze wyprodukowane są ze: srebra, żelaza, miedzi, cynku i niklu. Metale te odgrywają ważną rolę w procesach metabolicznych organizmu. Masowanie nie jest bolesne, to przyjemne uczucie odprężającej energii Chi prosto z Chin. Oczywiście można dozować sobie siłę nacisku w celu mocniejszej penetracji tkanek, aby dotrzeć do mięśni znajdujących się głębiej – co szczególnie polecam.

Ten wielofunkcyjny wałeczek może Tobie przynieść ulgę i przyspieszyć regenerację potreningową. Szerokie zastosowanie i mały rozmiar sprawia, że jest to praktyczny sprzęcior, który można zabrać ze sobą wszędzie (jako tymczasowy zamiennik wielkiego rollera). Weź go na maraton, na obóz, na wakacje, w tasę, do pracy, a nawet do teściowej na świeta!

Świetnie sprawdza się w masażu łydek, ud, pośladków, pleców, brzucha i rąk. Oczywiście w środowisku biegowym dominować będzie masaż kończyn dolnych. Warto taki masaż połączyć z rozciąganiem po treningu w formie: masaż – rozciąganie – masaż. Taki sposób regeneracji pomoże Tobie w poprawieniu osiągów biegowych i trening na pełnej… Jednakże przestrzegam – nie demonstruj możliwości wałka drugiej osobie, bo wiecznie będziesz słyszeć ” A pomasujesz mi wałeczkiem plecki?”. Tajne sposoby regeneracji zachowaj dla siebie i używaj do woli.

Jak „to” działa?

Wykonywanie zabiegów wałkiem do masażu z kolcami obniża napięcie mieśniowe, poprawia krążenie i reguluje pracę układu nerwowego. Oddziaływując na receptory nerwowe zlokalizowane w skórze wywoływana jest reakcja odruchowa naszego organizmu pod postacią np. rozluźnienia tkanek. Masując mięśnie działamy również na naczynia krwionośne przyspieszając „pompowanie” krwi, dzięki czemu sprawniej transportowane są „niedobre” substancje, a składniki odżywcze szybciej docierają do tkanek dając im jedzonko. Terapia wałkiem z kolcami bezpośrednio obniża napięcie mięśniowo-powięziowe wpływając tym samym na elastyczność tkanek. Jak wiemy, elastyczne mięśnie to zdrowie i silne mięśnie, a bieganie staje się prostsze.

Wskazania do masażu wałkiem z kolcami:

  • regeneracja potreningowa;
  • uelastycznienie tkanek;
  • cellulit;
  • bóle kręgosłupa, stawów, mięsni;
  • bóle głowy;
  • opuchlizna;
  • wyszczuplenie sylwetki;
  • poprawa ukrwienia kończyn;
  • zmęczenie nóg;
  • zespół niespokojnych nóg;
  • problemy z zasypianiem;
  • stres;

Przeciwwskazania do masażu wałkiem z kolcami:

  • ostre choroby infekcyjne;
  • zaostrzenie dolegliwośći chronicznych z podwyższeniem temperatury ciała;
  • stany pogorszenia chorób sercowo-naczyniowych, płuc, wątroby, nerek;
  • ostre zakrzepowe zapalenie żył;
  • choroby krwi;
  • ostre stany chirurgiczne;
  • alergia na jakikolwiek metal;
  • uszkodzenia powłok skórnych

Moje odczucia i wnioski po stosowaniu wałka do masażu z kolcami podczas treningu biegowego.

Przez 14 lat biegania katowałem swoje ciało już różnymi dziwnymi akcesoriami. Nigdy nie miałem żadnej kontuzji. Był zamiast rollera wałek do ciasta, dezodorant w spray’u jako zamiennik rollera mini (ekstra w automasażu ścięgna Achillesa), piłeczki dla psów jako zamiennik piłki Lacrosse, mata z kolcami, rolowanie matą z kolcami nawiniętą na worek bokserski, rolowanie sztangą 20kg po łydkach, suche igłowanie i wiele wiele innych. Wszystkie te bardziej bądź mniej dziwne sprzęty doprowadzają mnie do jednego wniosku – wszelkie problemy biorą się z zastojów. Zastój, czyli brak przełpywu.

W naszym ciele mamy sieć naczyń krwionośnych, tętnic, układ limfatyczny, wodę itd. Organizm ludzki stworzony jest do życia w homeostazie, czy jak kto woli w harmonii (robi się bardziej orientalnie). Równowaga ta polega na tym, że każdy chce mieć po równo. Każdy narząd, mięśnień, tkanka, komórka. Każdy chce mieć odpowiednią dla siebie ilość „jedzonka”. Brak tego „jedzonka” manifestowany jest pod postacią chorób i bólu. Aby zapewnić odpowiednie odżywienie potrzebny jest ruch płynów – taki nurt rzeki, która płynie z punktu A do B.

Kilka przykładów:

  • kontuzja biegaczy shin splints – „puchnące” zbyt napięte mięśnie w otoczonych sztywnych powięziach i toczący się proces zapalny wywołany niedokrwieniem;
  • zbyt napięty mięsień gruszkotawy wywierający ucisk na nerw kulszowy;
  • mocno napięta przepona przez, którą przechodzą: aorta, żyła główna dolna, przełyk – zaburzenia powrotu krwi żylnej i limfy – obrzęki nóg, żylaki.

Działając wałkiem do masażu z kolcami usprawniamy ten przepływ w podwójny sposób. Pierwszy – bezpośrednio poprzez ucisk na mięśnie, a drugi – jako reakcja odruchowa. Nie sposób tutaj wspomnieć o chińskiej akupunkturze i specjalnych punktach na ciele ludzkim, których stymulowanie również wywiera dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Masaż takim wałkiem to szerokie spektrum oddziaływania i bardzo przyjemne doznania. Osobiście nie wyobrażam sobie dnia bez wymasowania sobie nóg wieczorem przed spaniem. Czasami  stosuję zamiennie zamiast rollera lub gdy jest więcej czasu (np. w weekend) traktuję swoje nogi w kompleksowy sposób.

Oto moja regeneracyjna procedura potreningowa:

  1. Masaż wałkiem z kolcami 2 minuty
  2. Masaż rollerem 20 wolnych przejazdów
  3. Rozciąganie 2-5 minut
  4. Masaż rollerem 20 wolnych przejazdów
  5. Masaż wałkiem z kolcami 2minuty
  6. Głaskanie

Powyższa procedura dotyczy „dziabania” poszczególnej grupy mięśniowej, np. masuję wałkiem z kolcami łydkę – roluję łydkę – rozciągam łydkę- roluję – masuję – głaskam. W taki sposób każdy mięsień. Oczywiście można taki zabieg stosować w tygodniu ukierunkowując się na grupy mięśni szczególnie obciążone treningiem, ale o tym w następnym artykule…

 

OBOZY BIEGOWE – inne niż wszystkie!

ZAPISZ SIĘ NA OBÓZ (kliknij tutaj)

Koniecznie zobacz jakim jestem Trenerem (kliknij tutaj)
Dlaczego Kenijczycy są najlepszymi biegaczami (kliknij tutaj)
Filmy o bieganiu i nie tylko (kliknij tutaj)
Postępy i rekordy moich biegaczy (kliknij tutaj)
Interwały jak je wykonać? (kliknij tutaj)
SBUSKRYBUJ MÓJ KANAŁ NA YOUTUBE (kliknij tutuaj)

 

Ze sportowym pozdrowieniem,