BÓL STAWÓW

TEGO CI NIKT NIE POWIE

  Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad suplementacją kolagenem, by odżywić swoje stawy, to trochę Cię zmartwię… Chrząstka stawowa jest nieunerwiona, nieukrwiona i nie zaopatrują jej żadne naczynia limfatyczne, co oznacza, że nie ma możliwości regeneracyjnych i nie ma możliwości dostarczania jej żadnych składników odżywczych. Zapraszam do lektury artykułu.

BUDOWA CHRZĄSTKI STAWOWEJ

Brak unaczynienia chrząstki stawowej sprawia, że niemożliwe jest, by zaszła tam jakakolwiek reakcja zapalna jako odpowiedź na uszkodzenie chrząstki, a brak reakcji zapalnej to brak procesów regeneracyjnych. Brak możliwości regeneracyjnych chondrocytów (czyli komórek tkanki chrząstnej) również wpływa na to, że ta chrząstka się nie regeneruje, bo nie ma takich właściwości jak tkanka miękka czyli np. mięśnie.

GDZIE LEŻY PRZYCZYNA BOLU?

Bezpośredni wpływ na pracę Twoich stawów mają mięśnie. To właśnie cały aparat ruchu: siła, elastyczność, długość i koordynacja Twoich mięśni wpływa bezpośrednio na to jak pracują Twoje stawy, w jakim ułożeniu są Twoje powierzchnie stawowe, czy pracują odpowiednio w osi i czy nie są przeciążane przez dysfunkcje, osłabienia i zbyt duże napięcie tkanek miękkich, okalających dany staw. Np. w przypadku stawu kolanowego: jeśli głowa przyśrodkowa mięśnia czworogłowego jest osłabiona, to wtedy może pojawiać się ból w obrębie stawu kolanowego. Należy pamiętać o tym, że to tkanki miękkie poruszają stawem, więc ból w stawie to tak naprawdę manifest tego, co dzieje się poniżej lub powyżej niego. Ból stawów u biegaczy często jest przyczyną zbyt szybkiego i gwałtownego zwiększenia objętości kilometrażowej, dlatego warto zastanowić się nad tym.

CO ROBIĆ W PRZYPADKU BÓLU STAWÓW?

W przypadku bólu stawów proponuję na początek wdrożyć regularne rolowanie i rozciąganie. Zachęcam, by rolować się zarówno przed jak i po treningu, natomiast rozciągać się wyłącznie po treningu. Rolowanie i rozciąganie zmniejsza napięcie i ból mięśni, poprawia ich ukrwienie i zakresy ruchu, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszych stawów.

ĆWICZENIA NA BÓL STAWÓW:

Pierwsze ćwiczenie polega na odwodzeniu nogi w staniu jednonóż z gumą oporową miniband na kolanach. Ćwiczymy tutaj mięśnie pośladkowe, a przede wszystkim mięsień pośladkowy średni, który odpowiada za stabilizację naszego stawu kolanowego. Oczywiście przy okazji pracujemy też nad stabilnością nogi podporowej, której stabilizatory chronią nas, żebyśmy się nie przewrócili. Jednak głównie ćwiczymy tutaj mięśnie pośladkowe nogi, która wykonuje ruch. Pamiętaj, by nie przechylać się na boki, ani do przodu i pracować w pełnym zakresie ruchu. Wykonaj 3-4 serii po 10 powtórzeń na każdą nogę.

                                                      

Drugie ćwiczenie, które polecam to tzw. Spanish Squat. Polega ono na powolnym wykonywaniu przysiadów z gumą oporową powerband zaczepioną końcówkami na kolanach. Środek gumy powerband zaczepiamy o słupek / drabinkę tak jak na zdjęciu poniżej. Podczas wykonywania ćwiczenia hamujemy ruch w dół (hamujemy te „klapnięcie”) utrzymując jednocześnie proste plecy, napięty brzuch i napięte pośladki. W tym ćwiczeniu pracują głównie nasze mięśnie czworogłowe w fazie ekscentrycznej oraz mięśnie pośladkowe. Ćwiczenie te jest przydatne szczególnie dla biegaczy górskich. Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń. Staraj się, by zejście w dół trwało 4 sekundy, nie szybciej!

                                               

Jeśli chciałbyś nauczyć się więcej ćwiczeń, które pomogą Ci biegać lepiej, bez kontuzji i bez bólu, zapraszam Cię na obóz biegowy Matner Running Team, który odbędzie się już w sierpniu w Szklarskiej Porębie!

⭐CHCĘ PIERWSZY WIEDZIEĆ O OBOZIE !⭐

Ze sportowym pozdrowieniem,