JAK ZACZĄĆ BIEGAĆ

Bieganie dla Początkujących

   Jak zacząć biegać, by nie zrobić sobie krzywdy i nie zniechęcić się już na samym początku? Zrób to mądrze i z głową, ale najpierw przeczytaj ten artykuł i obejrzyj ten film!

1. SPRAWDŹ SWÓJ STAN ZDROWIA

Jeśli chcesz czegoś więcej niż tylko jednorazowy marszobieg, koniecznie sprawdź swój stan zdrowia. Mam tu na myśli nie tylko wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Wykonaj wszystkie podstawowe badania takie jak morfologia krwi, badanie moczu, lipidogram, cukier oraz EKG wysiłkowe. Te ostatnie jest szczególnie ważne dla sportowców, ponieważ sprawdza gotowość serca do zwiększonego wysiłku fizycznego.

2. WIZYTA U FIZJOTERAPEUTY LUB TRENERA

Umów się na wizytę u fizjoterapeuty bądź wykwalifikowanego trenera biegowego, który będzie w stanie ocenić Twoją postawę ciała i wykryć ewentualne wady postawy. Taki trener powinien także potrafić wykonać podstawowe testy sprawności narządu ruchu (tzw. testy FMS), które pozwalają wykryć zaburzenia w obrębie stabilności, zakresu ruchomości, koordynacji czy siły mięśniowej. Jeśli zostaną wykryte u Ciebie któreś z powyższych zaburzeń, w pierwszej kolejności należy skupić się na wyeliminowaniu ich za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń, a  dopiero potem zabrać się za bieganie. Jeśli nie zastosujesz się do tej rady, prawdopodobnie szybko dopadnie Cię jakaś kontuzja, która zniweczy Twoje biegowe plany…

3. UBIÓR I BUTY

Na początku nie przywiązuj zbyt dużej wagi zarówno do ubioru jak i do zegarka. Najważniejsze w wyposażeniu początkującego biegacza są buty biegowe i to nich się skup! Dobre buty do biegania to takie z porządną amortyzacją, stabilizacją i dobrane do Twojego rodzaju stopy, czyli do stopy supinującej, pronującej bądź neutralnej. Jeśli sam nie potrafisz rozpoznać, jaki masz rodzaj stopy, poproś fizjoterapeutę by Ci pomógł rozwikłać tą zagadkę 😉  Choć porządne buty biegowe potrafią sporo kosztować, radzę Ci, byś nie szczędził na nie pieniędzy. Nie kupuj pierwszych, lepszych trampek za 100zł, bo takie nie będą stanowiły odpowiedniego zabezpieczenia dla Twoich stawów i całego układu ruchu, poza tym bardzo szybko się zużyją.

4. OD CZEGO ZACZĄĆ?

Jeśli odhaczyłeś wszystkie powyższe zadania, jesteś gotowy na podbój ścieżek biegowych! No prawie gotowy… 😉 Zacznij od rolowania, rozciągania, ćwiczeń i marszów.

Marsze możesz stopniowo zamieniać na marszobiegi – na początku 2-3 razy w tygodniu po pół godziny. Przykładowy marszobieg to np. 1 minuta marszu / 1 minuta biegu – i tak przez 30 minut. Z tygodnia na tydzień wydłużaj czas trwania biegu, a skracaj czas trwania marszu oraz stopniowo wydłużaj łączny czas trwania marszobiegu. Baw się tym i ciesz się tym, bo przecież właśnie o to chodzi w bieganiu! Pamiętaj, że systematyczność i cierpliwość są tutaj najważniejsze.

5. MOTYWACJA

Jeśli potrzebujesz motywacji do biegania, polecam Ci dołączyć  do jakiejś grupy biegowej, bądź rozpocząć współpracę z trenerem biegania. Nic nie motywuje tak, jak umawianie się na wspólne treningi, a potem dzielenie się potreningowymi endorfinami.

⭐ CHCĘ DARMOWY TRENING! ⭐

Ze sportowym pozdrowieniem,