8 BŁĘDÓW, KTÓRE BĘDĄ CIĘ KOSZTOWAĆ KONTUZJĘ

USUŃ TE 8 BŁĘDÓW BY USTRZEC SIĘ KONTUZJI

W ciągu kilku lat swojej pracy trenerskiej przeprowadziłem już setki treningów indywidualnych i konsultacji trenerskich, po których  mam następujące spostrzeżenia: wielu z was popełnia cały czas te same błędy, które powodują brak zadowalających efektów i powtarzające się kontuzje.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie to błędy i dlaczego warto je wyeliminować zachęcam Cię do przeczytania tego artykułu.

1. BEZGRANICZNA WIARA W SPRZEDAWCÓW W SKLEPACH BIEGOWYCH  

Sprzedawcy w sklepach biegowych mogą chcieć za wszelką cenę wcisnąć Ci buty np. startowe, na które Ty i Twoje stopy prawdopodobnie nie jesteście jeszcze gotowi…
Buty startowe charakteryzują się niskim poziomem amortyzacji i stabilizacji stopy podczas biegu. W takich butach trzeba umieć rozwinąć odpowiednią prędkość, ale najpierw należy nauczyć  się w nich biegać… Bieganie w nieodpowiednich butach to niepotrzebne straty energetyczne (w najlepszym wypadku), a w najgorszym wypadku kontuzja.

2. SKIPY NA POCZĄTKU ROZGRZEWKI

Nigdy nie rób skipów na początek rozgrzewki! Są to zbyt dynamiczne i gwałtowne ruchy, które bezpośrednio narażają Cię na kontuzję, a tym bardziej jeśli robisz to przed bieganiem.

Nigdy nie rób również rozgrzewki przed bieganiem, zwłaszcza jeśli całe dnie spędzasz w pozycji siedzącej, przez co Twoje mięśnie są zastane i przykurczone. Gwałtowne ruchy na zimne mięśnie zwiększają ryzyko kontuzji. Wystarczy Ci dynamiczne rolowanie.

3. BIEGANIE INTERWAŁÓW, PRZYSPIESZEŃ I PODBIEGÓW BEZ ROZGRZEWKI

Bieganie interwałów czy podbiegów bez rozgrzewki może kosztować Cię np. naderwanie mięśnia dwugłowego uda. Do takiego dynamicznego biegania powinniśmy być dobrze przygotowani zwłaszcza zimą z uwagi na trudne warunki atmosferyczne. Nawet wyczynowi biegacze nie biegają szybkich odcinków o tej porze roku przy niskich temperaturach i unikają śliskich  nawierzchni.

4. BIEGANIE ZA SZYBKO

Dlaczego wolne bieganie jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, by nie zajechać się treningiem i cieszyć się bieganiem jak najdłużej. Notoryczne bieganie na zbyt dużych prędkościach przemęcza Twój organizm, a domyślam się, że nie zawsze masz czas i warunki na odpowiednią regenerację. W efekcie Twój trening zamiast być regeneracyjny, budujący czy podtrzymujący, stopniowo Cię wyniszcza.

5. BRAK RÓŻNORODNOŚCI TRENINGU

W treningu tak jak w diecie – powinniśmy zadbać o różnorodność. Przecież nie jesz codziennie tego samego na śniadanie, obiad i kolację. Doprowadziłoby to do znudzenia, frustracji i braków w organizmie. Tak samo w treningu powinieneś zadbać o róże formy bodźców z uwzględnieniem Twoich braków (np. w ruchomości kręgosłupa piersiowego). Warto przy tym ograniczyć nadmiar niepotrzebnych i przeciążających bodźców czyli np. bieganie zbyt dużo i zbyt szybko.

6. BRAK DNI WOLNYCH OD JAKIEGOKOLWIEK TRENINGU

Wiele osób uważa, że jeśli w bieganiu nie ma wyników, to trzeba zacząć trenować jeszcze mocniej… Nic bardziej mylnego. Sztuką trenerską jest zadać zawodnikowi jak najmniej obciążający trening, ale taki który przyniesie jak najlepszy rezultat. Mało kto bierze pod uwagę fakt, że organizm może być przetrenowany.
Nie bój się dać sobie czasem dzień wolnego od treningu. Nie jesteś cyborgiem, tylko człowiekiem – pozwól sobie nic nie robić i daj organizmowi czas na odpoczynek – wyjdzie Ci to na dobre.

7. ROZCIĄGANIE AŻ DO BÓLU

Rozciąganie nigdy nie może boleć. Jeśli odczuwasz ból podczas rozciągania, to znaczy że robisz coś źle. Przytrzymuj statyczną i bezbolesną pozycję rozciągnięcia 2 minuty – bez szarpania i pogłębiania. Rozciąganie warto połączyć z powolnym rolowaniem – przynosi to wspaniałe rezultaty odczuwalne natychmiast.

8. ŹLE DOBRANIY CEL

Zbyt ambitny cel i związane z tym zbyt intensywne treningi to częsty problem biegaczy, który doprowadza do przetrenowania. Oczywiście ambicje są ważne, ale warto dopasować je pod swoje możliwości. Pamiętaj, że kartka przyjmie wszystko, ale Twój organizm niekoniecznie. To trening musi być dobrany do zawodnika, a nie zawodnik do treningu.

⭐ CHCĘ PLAN TRENINGOWY ⭐

Ze sportowym pozdrowieniem,