WPŁYW AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NA NASZ MÓZG

Bieganie i inne aktywności fizyczne wpływają korzystnie nie tylko na nasze mięśnie i zadbaną sylwetkę, ale również na sferę psychiczną. Naukowcy jednomyślnie potwierdzają, że aktywność fizyczna działa wręcz jak lek na depresję, problemy związane ze zdolnościami poznawczymi, pamięcią i innymi zaburzeniami układu nerwowego. Dlaczego tak się dzieje? Zapraszam do lektury artykułu…

👉Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz dowiedzieć się:

✅jakie korzyści dla naszego mózgu ma aktywność fizyczna,

✅co dzieje się w naszym mózgu podczas aktywności fizycznej

✅co może zatrzymać degenerację Twoich neuronów

✅jaki rodzaj treningu jest najlepszy dla Twojego mózgu

⭐Już 1827 osób bierze udział w naszym darmowym wyzwaniu „ZACZNIJ BIEGAĆ W 30 DNI ! 👉 https://www.matnerrunning.pl/zacznij-biegac/

 

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA, A ZDROWIE

Już Hipokrates twierdził, że najlepszym sposobem utrzymania zdrowia jest odpowiednia ilość jedzenia i… RUCHU. Aktywność fizyczna zaraz obok diety pełni pierwszorzędną rolę w przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym takim jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, czy nowotwory… Warto jednak wspomnieć, że coraz więcej badań naukowych potwierdza niesamowity wpływ aktywności fizycznej na poprawę samopoczucia i kondycji naszego mózgu.

CO SIĘ DZIEJE W NASZYM MÓZGU

Z analizy badań naukowych wynika, że aktywność fizyczna pobudza aż 80% kory mózgowej. Ruch pobudza produkcję czynników wzrostu mających na celu przygotowanie organizmu do późniejszych wyzwań. Chodzi tu o takie czynniki jak insulinopodobny czynnika wzrostu typu 1, naczyniowy śródbłonkowy czynnik wzrostu czy testosteron, a także czynnik wzrostu neuronów pochodzenia mózgowego (BDNF). Dane naukowe wskazują, że aktywność fizyczna wspomaga tworzenie się nowych synaps i połączeń między komórkami nerwowymi, czego konsekwencją jest po prostu szybsze uczenie się i lepsze zapamiętywanie.

JAK ZATRZYMAĆ STARZENIE SIĘ MÓZGU?

W programie naukowym, podczas którego przez ponad rok badano osoby w starszym wieku regularnie uprawiające aktywność fizyczną, dowiedziono u nich poprawę funkcjonalności istoty białej w płacie czołowym i skroniowym. Wiele badań neuroobrazowych potwierdza, że aktywność fizyczna poprawia plastyczność mózgu i może znacząco spowolnić jego starzenie się. Wykazano, że już sześć miesięcy regularnych treningów o charakterze aerobowym (czyli np. bieganie) poprawia pamięć, kojarzenie, zdolność logicznego myślenia oraz kondycję pamięci przestrzennej.

JAKI TRENING NAJLEPSZY DLA MÓZGU?

Najlepszą formą treningu dla mózgu będzie połączenie aktywności tlenowej (czyli np. spokojnego biegu) i treningu siłowego. Bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking chronią między innymi przed zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, a ćwiczenia siłowe zapobiegają utracie masy mięśniowej i siły, ale najważniejszy jest tu fakt, że obie te aktywności korzystnie wpływają na wspomniany już wcześniej czynnik BDNF i tym samym na funkcjonowanie mózgu.

⭐Dołącz do naszego darmowego wyzwania „ZACZNIJ BIEGAĆ W 30 DNI” i już dziś odmień swoje życie! 👉 https://www.matnerrunning.pl/zacznij-biegac/

 

⭐⭐⭐

Jeżeli chciałbyś połączyć trening biegowy, siłowy i fizjoterapię to NAPISZ DO MNIE, a popracujemy nad Twoją ruchomością, siłą i Twoim bieganiem, byś biegał szybciej niż sąsiad!

Ze sportowym pozdrowieniem,
MATNER RUNNING CAMP sp. z o.